O świadkach słów kilka

Świadkowie – zaraz po Parze Młodej to najważniejsze osoby w dniu ślubu. Poza ogromnym wsparciem, na jakie możecie liczyć z ich strony, mają oni też pewne obowiązki. Ale żeby móc te obowiązki pełnić , muszą spełnić kilka warunków.

Formalnie jedynymi wymogami, jakie musi spełnić osoba mająca być świadkiem na ślubie, jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie ważnego dokumentu tożsamości. Tradycyjnie przyjęło się, że świadkami są osoby odmiennej płci. Jednak nie jest to obligatoryjne – mogą to być 2 kobiety lub 2 mężczyzn.

Jeśli zdecydujecie się na ślub kościelny, może się okazać że duchowny udzielający ślubu będzie miał większe wymagania, np. zaświadczenie o odbytej spowiedzi waszego świadka. Tak naprawdę wszystko zależy od tego na kogo traficie.

Zgodnie z tradycją na świadka wybiera się osobę bliską. Brat, siostra czy przyjaciel to najczęściej wybierane osoby. Pomimo tego, zwróćcie uwagę aby była to osoba dobrze zorganizowana. Jej pomoc przyda Wam się już na etapie przygotowań do ślubu. Dobrzy świadkowie chętnie przejmą na siebie kilka obowiązków. Nieoceniona jest rola świadkowej, która pomoże przy wyborze sukni ślubnej. Świadkowie, którzy dobrze znają parę młodą, bez problemu poradzą sobie też z zaplanowaniem rozsadzenia gości przy stołach. W dniu ślubu od rana powinni wspierać parę młodą, choćby próbą rozładowania stresu. Bardzo ważna jest ich pomoc m.in. przy odbieraniu prezentów od gości w trakcie życzeń oraz w kilku innych momentach podczas przyjęcia.

Bycie świadkiem to bardzo ważna rola. Drodzy świadkowie – weźcie na poważnie zaproszenie od pary młodej – będziecie im bardzo potrzebni.

 

Przysięga małżeńska

Czym tak naprawdę jest przysięga małżeńska? To ślubowanie sobie miłości i wierności aż po grób, to obietnica dana drugiej osobie, to zaufanie jakim obdarzymy ją na całe życie, to najważniejszy moment tego dnia – nie tylko dla Was, ale także dla Waszych rodziców i najbliższych. Najważniejsze dla Was osoby są świadkami tej chwili.

Zatem co zrobić aby ta chwila była jeszcze piękniejsza? Niestety, sztywne ramy przysięgi w urzędzie stanu cywilnego oraz tej w kościele nie dają dużych możliwości. Zacznijmy zatem od tego, że powtarzając przysięgę po księdzu lub urzędniku patrzycie sobie w oczy – nie księdzu ani urzędnikowi, bo przecież to nie im przysięgacie! Po drugie, przećwiczcie przysięgę kilka bądź nawet kilkanaście razy – tak, aby zmniejszyć stres. Po trzecie – nauczcie się jej na pamięć! Przysięga wypowiadana przez was, niepowtarzana po księdzu czy urzędniku, będzie taka bardziej… Wasza. Możecie się obawiać, że pod wpływem stresu zapomnicie słów, ale spokojnie, jeśli  się tak stanie to ksiądz czy urzędnik Wam podpowie. Zresztą – stary przesąd mówi, że jeśli małżonkowie pomylą się podczas przysięgi małżeńskiej to szczęście gwarantowane J

Ostatnia – drobna, ale ważna rzecz – uśmiechnijcie się do siebie. Uśmiech sprawi, że trochę się rozluźnicie. I nie bójcie się wzruszeń – one świadczą o waszej szczerości.

 

Panna Młoda w dniu swojego ślubu

Zastanawialiście się kiedyś jak bardzo mogą być zdenerwowane panny młode w dniu najważniejszego dnia w ich życiu? Uwierzcie nam na słowo – bardzo 🙂 Ale mamy dla nich na to kilka rad.

Bardzo ważnym punktem przygotowań do ślubu jest zjedzenie porządnego śniadania. Absolutnie go nie omijajcie. Potrzebujecie energii aby przeżyć ten niezwykle emocjonujący dzień. Przeznaczcie 15 minut na zjedzenie dobrego, pożywnego śniadania – to naprawdę ważne.

Radzimy abyście nie piły alkoholu przed ceremonią. Szampan wypity w towarzystwie druhen, wygląda świetnie zwłaszcza w obiektywie fotografa. Ale nie jest to dobry pomysł. Ściśnięty żołądek i towarzyszące Ci emocje przez cały dzień, mogą spowodować że zrobi Ci się słabo.

Przed wszystkim – zatrudnijcie konsultanta ślubnego, który zajmie się koordynacją całego dnia Waszego ślubu. Wierzcie nam – my nie wyobrażamy sobie swojego ślubu bez koordynatora. Konsultant ślubny skoordynuje pracę wszystkich podwykonawców. To do niego będą docierały informacje o wszelkich opóźnieniach czy problemach i to on jest od tego żeby te problemy rozwiązywać na bieżąco. Nie sądzę żebyście chciały odebrać telefon od cukierni, że tort przyjedzie opóźniony np. o 2h, albo że florysta nie wyrobi się w czasie. Koordynator ślubu jest po to, żeby Ci tego oszczędzić. Kolejna sprawa jest taka, że całą poligrafią ślubną zajmie się właśnie ta osoba. Panna Młoda nie powinna pojawiać się na sali przed ślubem. Powinna w tym dniu o poranku zająć się sobą, makijażem, fryzurą i zrelaksować się na ile to możliwe. Tego dnia czekają ją jeszcze wielkie emocje, więc relaks jest wskazany. Jeśli zatrudnicie konsultanta ślubnego to nie musicie się martwić, o to kto rozłoży winietki i karty Menu. Jeśli jednak jeszcze macie wątpliwości związane z zatrudnieniem koordynatora – koniecznie wyznaczcie osobę, która zrobi to za Was, np. świadka bądź kogoś z rodziny. Nie bierzcie tego na siebie – tego dnia macie ważniejsze rzeczy do zrobienia.

 

 

Niezbędnik weselny

Guma do żucia, tabletka od bólu głowy, plaster, wsówka, grzebień. Czy nie zabrakło Ci kiedyś chociaż jednej z tych rzeczy? Pewnie niejednokrotnie. No chyba, że jesteś osobą przezorną i zawsze pakujesz ze sobą wszystko, co może się przydać. Gorzej, jeśli wybierasz się na przyjęcie weselne i cały ekwipunek raczej nie zmieści się w wieczorowej torebce. O kieszeniach męskich garniturów nie wspomnę. Oczywiście nie chodzi o to, aby negować takie rozwiązanie, bo dodatkowa torba z niezbędnymi akcesoriami to już całkiem normalny widok u gości weselnych. Buty na zmianę, kardigan na wieczór czy pieluszki dla dziecka to są rzeczy, które musimy mieć ze sobą, jeśli planujemy spędzić długi wieczór. Ale nawet tak przyszykowana wyprawka, nie zawsze uchroni nas przed nagłymi wypadkami, np. rozwianiem fryzury czy oczkiem w rajstopach. A pośpiech przy sobotnim zbieraniu się na uroczystość tylko sprzyja zapominalstwu.

Z pomocą przychodzi niezbędnik weselny, czyli zbiór najpotrzebniejszych rzeczy, ulokowany zwykle w toalecie. Dla panów kilka takich rzeczy jak: guma do żucia, tabletki przeciwbólowe, dezodorant, grzebień. Dla pań wersja rozszerzona o: chusteczki odświeżające, gumki do włosów, wsówki, wkładki higieniczne, tampony, rajstopy. Wszystko estetycznie ułożone w eleganckim pudełku lub koszu, umieszczonym w pobliżu umywalek, aby potrzebujący nie przeoczyli 😉

O zawartość niezbędniczka zadba konsultantka, ale to do Państwa Młodych należy decyzja czy w ogóle korzystać z takiego rozwiązania. Koszt jest niewielki, a komfort gości oczywisty. A na tym zależy każdej Młodej Parze. I niech już nikogo głowa nie boli, że w rajstopach poszło oczko… 😉

 

Ślub w 3 miesiące

Czy da się zorganizować ślub i wesele w 3 miesiące?

Nasza odpowiedź to: TAK!

Zdarza się, że zakochani narzeczeni nie chcą czekać rok czy 2 lata, aby powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Spotykają nas różne sytuacje życiowe, a czasem po prostu nie chcemy czekać ani dnia dłużej.

Jeśli zależy Wam na szybkim ślubie, podpowiadamy Wam jak się do tego zabrać.

Pierwsze co musicie zrobić, gdy już podejmiecie decyzję o szybkim ślubie, to wybrać datę ślubu, a także „zarezerwować” ją w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie listy gości, ponieważ jak tylko zarezerwujecie miejsce na przyjęcie – powinniście jak najszybciej przygotować zaproszenia i zająć się ich dostarczeniem do gości. Zastanówcie się również nad ograniczeniem liczby osób zapraszanych na ślub. Im mniej osób – tym łatwiej będzie Wam znaleźć odpowiednie miejsce na przyjęcie. Dużo zależy od tego czy chcecie aby Wasza ceremonia odbyła się tradycyjnie w sobotę w samym środku sezonu ślubnego, w najbardziej obleganym lokalu w okolicy. Niestety coraz częściej zdarza się, że aby zarezerwować świetne miejsce na przyjęcie w letnią sobotę, to trzeba zaplanować to z co najmniej dwuletnim wyprzedzeniem. Jeśli jednak nie zależy Wam na sobocie, i może być to każdy inny dzień tygodnia to dużo łatwiej Wam będzie zarezerwować wymarzony lokal. Co więcej – dużo lokali oferuje rabaty jeśli zorganizujecie przyjęcie w innym dniu niż sobota. I jeszcze więcej – również wielu innych podwykonawców będzie pracować dla Was taniej.

Jak już zarezerwujecie Wasze wymarzone miejsce na przyjęcie, zamówcie zaproszenia i jak tylko do Was dotrą, zapraszajcie gości. Oni też potrzebują czasu, aby zarezerwować sobie czas na Wasz ślub.

Teraz przychodzi kolej na pozostałych podwykonawców: zespół/dj, fotograf, filmowiec, florysta czy cukiernia.

Dużo zależy od tego jaki budżet chcecie przeznaczyć na uroczystość. W przypadku niedostępności niektórych podwykonawców w regionie w dogodnym dla Was terminie, możecie szukać ich dalej ale wiąże się to większymi kosztami. Przykładowo – gdy mieszkacie w Gdańsku i zdecydujecie się na współpracę z dj’em z Wrocławia, musicie liczyć się z tym że będzie trzeba opłacić mu co najmniej jeden nocleg, nie mówiąc już o kosztach dojazdu.

Pozostaje nam jeszcze zorganizować kilka ważnych spraw. Suknię ślubną i dodatki do niej, ubiór Pana Młodego, Wasze obrączki. Kolejne ważne ale mniej pilne sprawy to m.in.: transport gości weselnych czy dodatkowe atrakcje dla nich.

Przy organizacji ślubu i wesela w 3 miesiące zdecydowanie proponujemy skorzystać z pomocy wedding plannera. Przede wszystkim pracuje on na podstawie harmonogramu, a więc nie umknie mu nawet drobna rzecz do zorganizowania. Nie dość, że zna wielu godnych polecenia podwykonawców, to zna także sposoby na przyśpieszenie wielu kroków. Pomoże Wam w podjęciu wielu decyzji i ograniczy Wasz stres do minimum. I co najważniejsze Wasz ślub, zorganizowany z jego pomocą w 3 miesiące, będzie jak z bajki.

 

Ślub zimą

Biały puch, wcześnie zapadający zmrok i zewsząd dobiegające zimno. Uroki zimy, które niektórzy kochają a inni wręcz przeciwnie. Dla zwolenników może to być najlepszy moment na powiedzenie sobie „tak”. Jest wiele argumentów przemawiających zarówno za, jak i przeciw takiej decyzji.

Jednym z dużych plusów ślubu w okresie zimowym jest to, że Wasi bliscy na pewno zapamiętają to wydarzenie. Większość par młodych wybiera na datę ślubu lato, późną wiosnę czy wczesną jesień. Póki co bardzo rzadko w okresie zimowym organizowane są śluby. Na pewno nie potraktują tego jako kolejne wesele organizowane w najgorętszy dzień lata.

Bardzo dobrym argumentem przemawiającym za ślubem zimą jest możliwość wynegocjowania dużych rabatów w lokalu, zespole czy u fotografa. Menadżerowie restauracji niejednokrotnie będą chcieli „sprzedać” mało popularny termin i chętniej udzielą na niego rabatu. Warto o tym pamiętać, szczególnie że zorganizowanie ślubu i wesela jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem.

Decydując się na zimowy ślub musicie jednak pamiętać o dodatkowym cieplejszym odzieniu. Co więcej zima w Polsce nie zawsze jest piękna i biała. Są dni kiedy białych puch zamienia się w brudną, błotnistą chlapę. Zabłocona suknia ślubna zdecydowanie nie będzie prezentowała się dobrze. Warto to mieć na uwadze organizując transport w dniu ślubu.

Jeśli potrzebujecie pomocy w organizacji ślubu w zimie zgłoście się do nas. Chętnie zorganizujemy Wasz wymarzony zimowy ślub!